Właśnie rozpoczyna się sezon urlopowy, dzieci i młodzież pożegnały szkolne mury, pogoda dopisuje, najwyższa pora pomyśleć o urlopie. Wszystkim tym, którzy nie lubią miejsc licznie odwiedzanych przez turystów oraz tym, którzy nie zaplanowali jeszcze wakacji, podpowiemy, gdzie warto w Polsce pojechać, aby cieszyć się ciszą, spokojem i niezwykłymi widokami. Zapraszam do lektury.
Kierunek – wschód
Polska wschodnia to wciąż najmniej znany i lubiany kierunek turystyczny, tylko czy słusznie? Okazuje się, że ten skrawek naszego kraju biegnący od Suwalszczyzny aż po Bieszczady to niezwykle interesujący teren, który ma do zaoferowania bardzo wiele – liczne świątynie, w tym piękne cerkwie w Korczminie czy Koterce oraz meczet w Kruszynianach, jedne z najwyższych w Polsce wiadukty w Stańczykach, zabytkowe, niezmieniane od lat wsie, jak Zabrost Wielki czy Mięćmierz, a także wyjątkowe miasta jak Zamość, Sandomierz, Kazimierz Dolny czy Białystok. Oprócz tego Polska wschodnia to również liczne parki: Suwalski Park Krajobrazowy, Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Poleski Park Krajobrazowy, Sobiborski Park Krajobrazowy, Bieszczadzki Park Narodowy. Pisząc o Polsce wschodniej, nie można też zapominać o Warmii i Mazurach – oferujących turystom liczne jeziora i fascynującą kulturę, z korzeniami sięgającymi daleko poza współczesne granice. Dla osób ceniących kontakt z naturą oraz zainteresowanych historią Polski region ten to z pewnością nie lada gratka.
Kierunek – zachód
Niemal każdemu Polska zachodnia kojarzy się z Wrocławiem i słusznie, gdyż to piękne miasto zasługuje na uwagę, choćby z racji licznych zabytków architektonicznych, jednak dziś mówimy o miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów. A zatem co oferuje nam Polska Zachodnia? Bardzo wiele! Zaczynając od Bałtyku, wzdłuż zachodniej granicy warto na mapie zaznaczyć takie miejsca jak Zalew Szczeciński oraz Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa, następnie piąte, co do wielkości w Polsce, malowniczo położone Jezioro Miedwie. Kolejnym punktem na mapie oznaczmy Cedyński Park Krajobrazowy, potem znane z kultowego wydarzenia muzycznego Przystanek Woodstock miasto Kostrzyn nad Odrą i Park Narodowy „Ujście Warty”. Jadąc dalej w dół, zatrzymajmy się w okolicach Wałbrzycha. Teren ten, choć mało znany ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji – zalesione Góry Sowie i ukryte w nich poniemieckie sztolnie: Włodarz, Osówka i Rzeczka, ruiny zamku Grodno, Twierdzę w Srebrnej Górze oraz słynny Zamek Książ. Opuszczając okolice Parku Krajobrazowego Gór Sowich, dotrzemy do Parku Narodowego Gór Stołowych i Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, a następnie do jezior: Paczkowskiego, Otmuchowskiego i Nyskiego. Kolejnym przystankiem godnym uwagi są okolice Wisły i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, a także Jezioro Żywieckie. Tutaj zakończmy podróż, choć atrakcji wartych zobaczenia jest zdecydowanie więcej.
Kierunek – północ
Wbrew pozorom, północna część naszego kraju to nie tylko Morze Bałtyckie. Oczywiście koneserzy słonecznych kąpieli znajdą tam odludne plaże w mniej popularnych nadmorskich wsiach i miasteczkach, takich jak Piaski, Przylądek Stilo, Dąbkowice, Karwieńskie Błota, Pustkowo czy Trzęsacz. Plaże te pozbawione są hałasu, ogromu parawanów i obnośnych sprzedawców. Jednak morze to nie wszystko. Mało kto wie, że w północnej części Polski, także miłośnicy górskich wędrówek znajdą coś dla siebie. Oto kilka propozycji:
- Góry Sudawskie, z najwyższym szczytem sięgającym 250 m n.p.m. zlokalizowanym na Górze Prusaka oraz pięknie pofałdowanym terenem wokół, będącym dziełem lądolodu skandynawskiego
- Szeskie Wzgórza rozciągające się pomiędzy Oleckiem i Gołdapią, z najwyższym szczytem Szeskiej Góry sięgającym 309 m n.p.m. oraz usytuowany nieopodal głęboki wąwóz Cisowy Jar
- Dylewskie Wzgórza w okolicach Ostródy u podnóży których, rozciąga się pole najsłynniejszej w Polsce Bitwy pod Grunwaldem
- Kaszubskie Wzgórza Szymbarskie wraz z Wieżycą (prawie 329 m n.p.m.) i piękną drewnianą wieżą widokową na szczycie
Ale to nie koniec atrakcji, w północnej Polsce znajdziemy także jeziora, które mogą być świetną alternatywą dla zatłoczonych nadbałtyckich plaż. Wśród nich warto wymienić jeziora: Sarbsko, Łebsko, Gardno, Wicko, Kopań czy Koprowo.
Kierunek – południe
Polska Południowa to nie tylko Kraków i Zakopane. Znajdziemy tam miejsca ciche i odludne, choć trudno w to uwierzyć. Gdzie najlepiej się udać, aby cieszyć się spokojem? W sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziemy miejscowości Małe Ciche i Krościenko, gdzie z pewnością odpoczniemy z dala od zgiełku i turystów, podziwiając piękne tatrzańskie krajobrazy. Jadąc dalej w kierunku wschodnim, dotrzemy do urokliwego Jeziora Czorsztyńskiego wraz z gotyckim zamkiem i Pienińskiego Parku Narodowego. Następnie warto odwiedzić Beskid Sądecki — koneserzy pieszych wędrówek znajdą tam mało uczęszczane, piękne szlaki turystyczne wiodące przez pasmo górskie w Karpatach Zachodnich. Odbijając nieco w głąb kraju, dotrzemy do Tarnowa zwanego polskim biegunem ciepła, miasta z galicyjską atmosferą i licznymi zabytkami w renesansowym stylu. Zbliżając się do finału podróży po Polsce, docieramy nad Jezioro Myczkowskie i zapory wodnej w Solinie. Choć teren ten jest polskim turystom dobrze znany, można znaleźć tam miejscowości mało oblegane, m.in. Bóbrka, Chrewt czy Bukowiec.
Podsumowując, Polska to niezwykły kraj
Nic dziwnego, że w ciągu ostatnich lat Polacy zaczęli doceniać uroki naszego kraju. Coraz rzadziej wyruszamy na zagraniczne wycieczki, ciesząc się z odkrywania mało znanych zakątków Polski i poznawania historii, tradycji i kultury poszczególnych regionów. Mam nadzieję, że w artykule tym, udało się przedstawić, choć kilka interesujących atrakcji turystycznych, do których część z nas wybierze się na nadchodzący urlop. Udanych wakacji!
- Hva er støttemur - 22 juli 2022
- Sznurówki do butów nowej generacji - 8 oktober 2020
- Idealne wakacje - 11 juni 2019