W jamie ustnej człowieka występuje około 700 gatunków różnego rodzaju drobnoustrojów i bakterii. Jeśli zostaje zachowana równowaga fizjologiczna, nie zagrażają one naszemu zdrowiu w żaden sposób. Jednak zmiany zachodzące w organizmie, a także czynniki środowiskowe często doprowadzają do zachwiania tej równowagi, co kończy się zazwyczaj chorobami takimi jak próchnica, halitoza, choroby przyzębia czy grzybica. Jaka powinna być właściwa higiena jamy ustnej i w jaki sposób można zapobiegać zachwianiu się równowagi fizjologicznej?
Jak dbać o właściwą higienę jamy ustnej?
Bakterie w jamie ustnej, które prowadzą do groźnych chorób mogą zostać zneutralizowane tylko w jeden sposób: dzięki właściwej, regularnej higienie. Zęby muszą być myte co najmniej dwa razy dziennie, przez ok. 2 minuty, jednak poza szczoteczką do zębów i pastą, stałe miejsce na półce w łazience powinien także znaleźć płyn do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne. Bakterie w jamie ustnej mogą bowiem namnażać się nie tylko na powierzchni zębów, dziąsłach czy śluzówce, ale przede wszystkim w przestrzeniach międzyzębowych, gdzie gromadzą się często resztki jedzenia trudne do usunięcia w trakcie szczotkowania. Stomatolodzy zalecają wręcz obecnie, aby w ciągu dnia, kiedy trudno jest zadbać właściwie o higienę zębów, mieć przy sobie zawsze nić dentystyczną, którą usuniemy resztki pokarmu po posiłku. Obowiązkową czynnością rozpoczynającą i kończącą nasz dzień powinno być zaś szczotkowanie zębów i stosowanie płynu do płukania ust.
Jakie korzyści przynosi stosowanie płynu do płukania jamy ustnej?
Stworzony w 1879 roku płyn do płukania ust Listerine został nazwany od imienia lekarza Josepha Listera, który jako pierwszy w 1865 roku zauważył konieczność przeprowadzania operacji w salach wysterylizowanych antyseptykiem, co znacznie zmniejszało możliwość zakażenia prowadzącego niejednokrotnie do śmierci pacjentów. Twórca płynu skutecznie usuwającego bakterie w jamie ustnej, Joseph Lawrence, chciał jego nazwą upamiętnić pioniera przecierającego szlaki współczesnej wiedzy. Już w 1895 roku, dentyści zauważyli, że pacjenci stosujący regularnie płyn do płukania jamy ustnej Listerine zdecydowanie rzadziej cierpieli na choroby zębów i dziąseł. Jeszcze przed I wojną światową zaczęto więc powszechnie rekomendować ten produkt sprzedawany bez recepty jako skuteczne uzupełnienie codziennej higieny zębów. Współcześnie płyny Listerine można dobierać stosownie do swoich potrzeb: chcąc na przykład wybielić zęby, poradzić sobie z problemami dziąseł lub nieświeżym oddechem.
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023
- Wybieramy lampy do czytania w sypialni - 7 września 2023
- Magiczny relaks nad morzem – domki wypoczynkowe w Rowach zapraszają na niezapomniane wakacje - 10 sierpnia 2023