Wybieramy lampy do czytania w sypialni

by:

PORADY

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym nie tylko śpimy, ale również relaksujemy się w ulubiony sposób, np. zatapiając się w świeżo upolowanej lekturze. Aby czytanie po zmroku było przyjemne i bezpieczne dla oczu, potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia. Jakie lampy do czytania wybrać do sypialni? W tym artykule przyglądamy się zarówno standardowym, jak i mniej oczywistym rozwiązaniom oświetleniowym.

Kinkiety po obu stronach łóżka

Kinkiety zamontowane na ścianie po obu stronach łóżka to popularny wybór do sypialni. Rzucając światło ku dołowi, ułatwiają czytanie, podczas gdy pozostała część pomieszczenia pozostaje skąpana w klimatycznym półmroku. Blask kinkietów uprzyjemnia także wieczorne seanse filmowe oraz podkreśla walory estetyczne aranżacji. Za dnia designerskie kinkiety potrafią dodać wyjątkowego uroku całemu wnętrzu. Do tego nie zabierają miejsca na meblach. Do wyboru pozostaje dzisiaj wiele ciekawie zaprojektowanych modeli: zarówno klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych, co pozwala znaleźć lampy ścienne idealnie dopasowane do charakteru naszej sypialni. Do czytania świetnie sprawdzają się kinkiety z ruchomymi kloszami/ramionami, ponieważ można je łatwo ustawić w taki sposób, by światło padało na konkretny punkt – w tym wypadku na strony książki.

Lampy wiszące po obu stronach łóżka

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest montaż lamp wiszących po obu stronach łóżka. Efektowne zwisy nie tylko zapewniają optymalne światło do czytania, ale również stają się jednymi z kluczowych akcentów dekoracyjnych pomieszczenia. Potrafią zadecydować o stylistyce sypialni. Podobnie jak kinkiety, nie zabierają miejsca na meblach. Segment oświetlenia wiszącego jest obecnie niesamowicie rozbudowany, więc każdy może znaleźć idealne, pod względem designu i funkcjonalności, lampy do domu – w tym do sypialni. Pamiętajmy, że zwisy nie mogą przeszkadzać we wchodzeniu/wychodzeniu z łóżka ani razić w oczy w trakcie odpoczynku. Najlepiej zdecydować się na modele z zabudowanymi lub ażurowymi kloszami, rzucające światło ku dołowi. Praktycznym rozwiązaniem jest także funkcja regulacji natężenia światła.

Lampy stołowe na szafkach nocnych

Z oświetleniem do czytania w łóżku chyba najmocniej kojarzą się lampy stołowe. Niewielką, przyjemnie zaprojektowaną lampkę stołową z tradycyjnym abażurem można często zobaczyć na szafce nocnej w sypialni, zwłaszcza urządzonej w stylu klasycznym lub skandynawskim. Natomiast w nowoczesnych i loftowych wnętrzach popularnością cieszą się oryginalne, minimalistyczne projekty z regulacją kierunku padania i intensywności światła. Dają one wyrazisty, punktowy blask i są bardzo ładnym dodatkiem aranżacyjnym.

Lampa podłogowa przy łóżku

Jeśli lubimy nietypowe rozwiązania wnętrzarskie i dysponujemy średniej wielkości lub przestronną sypialnią, postawmy przy łóżku nowoczesne lampy podłogowe. Potrafią one nadać aranżacji całkowicie nowego, wyrazistego charakteru.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane lampy to klucz do satysfakcjonującego odpoczynku, odprężającej atmosfery i efektownego wystroju sypialni. W sklepach z oświetleniem znaleźć można wiele rozwiązań. Niesłabnącą od lat popularnością cieszą się kinkiety, które montowane są po obu stronach łóżka. Nie zabierają one miejsca na szafkach, za to wprowadzają do wnętrza subtelny blask i elegancję. Z kolei lampy wiszące przykuwają uwagę i pięknie zdobią wnętrze. Amatorzy nocnego czytania chętnie sięgają również po lampki stołowe, a miłośnicy modnego designu – po stylowe lampy podłogowe.

Comments are closed.