Wyróżniamy łysienie androgenowe i plackowate.
Łysienie androgenowe występuje najczęściej. Ma podłoże genetyczne i środowiskowe, przez co nie mamy wpływu na jego pojawienie się. Łysienie to może dotyczyć zarówno całej głowy jak i jej części. Na łysienie może mieć też wpływ tryb życia, a w szczególności sytuacje stresowe.
Objawy łysienia androgenowego pojawiają się wcześniej u mężczyzn, bo już w wieku 20-30 lat. Natomiast u kobiet nieco później, bo po 30-tym roku życia.
Łysienie u kobiet objawia się tym, że włosy na całej głowie stają się cieńsze, ale nie powstają zakola. U mężczyzn natomiast najczęstszym objawem są właśnie zakola na czole oraz utrata włosów na czubku głowy.
Łysienie plackowate jest spowodowane nieprawidłowościami w układzie odpornościowym. Ten typ łysienia może pojawiać się w różnych miejscach. Zarówno na głowie, jak i na brodzie czy innych owłosionych miejscach. Łysiejące place są zwykle wielkości większej monety.
Leczenie łysienia plackowatego jest trudniejsze niż leczenia androgenowego. Często wymaga leczenia pod kontrolą lekarza.
Im szybciej zaczniemy walczyć z łysieniem tym lepsze osiągniemy rezultaty.
Znaczący wpływ na poprawę kondycji włosów i ich wzrost ma biotyna, która jest składnikiem wieku preparatów na wzmacniających włosy.
Preparaty wzmacniające włosy można podzielić na stosowane wewnętrznie i zewnętrznie. Zewnętrzne to te stosowane bezpośrednio na skórę. Należą do nich np. Popularny Loxon o stężeniu 2% lub 5% minoksydyl. Przy stosowaniu leków zewnętrznych ważna jest systematyczność i długi czas stosowania. Trzeba wykazać cierpliwość, gdyż efekty przychodzą z czasem, często po 12 miesiącach.
Wewnętrznie stosujemy różnego rodzaju suplementy diety wzbogacające codzienne pożywienie o niezbędne witaminy i minerały. Nie ma jednego najlepszego suplementu diety, który pomaga każdemu. Wypadanie włosów może być spowodowane brakiem konkretnych witamin i właśnie ich uzupełnienie jest najbardziej istotne. Do najważniejszych składników suplementów wspomagających wzrost włosów należą: biotyna, skrzyp polny, pokrzywa, cynk, miedz.
Najlepsze rezultaty osiągniemy stosując zarówno preparaty działające od zewnątrz na skórę, jak i uzupełnienie diety odpowiednimi suplementami zazierającymi niezbędne składniki wzmacniające włosy.
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023
- Wybieramy lampy do czytania w sypialni - 7 września 2023
- Magiczny relaks nad morzem – domki wypoczynkowe w Rowach zapraszają na niezapomniane wakacje - 10 sierpnia 2023