Pierwsze objawy raka – jak je rozpoznać?

by:

ZDROWIE

Każdy z nas obawia się raka, ale tak naprawdę niewielu z nas jest w stanie wskazać, jakie są typowe objawy odczuwalne we wczesnych fazach rozwijania się nowotworu w organizmie. Poniżej kilka słów o tym, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u onkologa.

Objawy rozwijającej się choroby

Zwykle pierwsze objawy rozwijającego się w organizmie nowotworu przypominają dolegliwości, które towarzyszą nam przy przemęczeniu i przy ekspozycji na nadmierną dawkę stresu. Zmęczenie, zawroty głowy, ale też ból w pachwinach i powiększone węzły chłonne – to typowe objawy, które niestety są najczęściej ignorowane przez długi czas. Jeśli jednak nasze bóle głowy nie ustępują mimo brania popularnych środków przeciwbólowych, pojawiają się zaburzenia równowagi i nierówny chód, wówczas natychmiast trzeba zainteresować się swoim stanem zdrowia.
Również szybka utrata wagi oraz zmiany skórne i zmiany w wyglądzie moczu i stolca powinny nas zaniepokoić. Czasami może to być chrypka (w przypadku raka krtani), stale podwyższona temperatura ciała, nieustające zaparcia lub biegunki. Pacjenci ze zdiagnozowany rakiem często wspominają, że pierwszy symptomem, który wskazał im, że być może coś jest nie tak z ich organizmem, był wstręt do mięsa. Istotnie, onkologowie potwierdzają, że jest to cecha wspólna pacjentów zapadających na ten rodzaj nowotworu. Cechą charakterystyczną dla raka przełyku jest natomiast problem z przełykaniem (pojawia się wówczas ból). Jeśli chodzi o raka jelita grubego lub raka odbytnicy, objawem może być ciągłe poczucie niepełnego wypróżnienia i oczywiście obecność krwi w kale.

Pierwszy adres to lekarz POZ

Jeśli nie jesteś pewien, jaka jest natura dolegliwości, zgłoś się do specjalisty – lekarz POZ Kraków, który oceni wstępnie, jakie badania należy zrobić oraz do jakiego specjalisty należy udać się w dalszej kolejności, aby zrobić badania diagnostyczne. Większość objawów opisanych wyżej jest spowodowana problemami zdrowotnymi o podłożu innym niż nowotwór. Lekarz pierwszego kontaktu ma za zadanie ocenić wstępnie, jakie jest podstawowe źródło problemu.

Profilaktyczne badania to podstawa

Pamiętaj też, że większość chorób nowotworowych rozwija się całkowicie bezobjawowo. Tak jest z nowotworem nerek, jajników oraz trzustki. Jest to powód, dla którego tak wiele osób w Polsce umiera na te choroby. Trafiają do odpowiednich lekarzy w stanie niemal terminalnym, gdy niewiele da się już zrobić. Podstawą są tutaj badania profilaktyczne, takie jak cytologia, badanie piersi, a także okresowe wykonywanie USG narządów wewnętrznych.

Comments are closed.