Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

by:

PORADY

Na przestrzeni ostatnich 30 lat możemy obserwować prawdziwy boom budowlany. W miastach przybywa nowych dzielnic, a krajobraz polskich wsi uległ diametralnemu przeobrażeniu. Dawne drewniane chaty zastępowane są nowoczesnymi budynkami jednorodzinnymi. Pomimo ogromnej dynamiki w budownictwie polska wciąż boryka się z niedoborem mieszkań. Budynki z wielkiej płyty aż w 30 procent zaspokajają potrzeby mieszkaniowe Polaków.

Zalety mieszkań w wielkiej płycie

Niewątpliwą zaletą budownictwa z wielkiej płyty jest infrastruktura. Dawniej osoby zajmujące się gospodarką przestrzenną do planowania podchodzili kompleksowo. W przeciwieństwie do dzisiejszych deweloperów stawiających bloki na totalnym pustkowiu, wielorodzinne budynki z PRL-u były usytuowane blisko centrów miast. Projektanci przewidzieli miejsce na parkingi, sklepy, szkoły czy żłobki. Zadbano również o odpowiednie połączenia komunikacyjne.

Wady wielkopłytowych mieszkań

Mieszkanie w wielkiej płycie nie jest jednak pozbawione wad. Największą bolączkę stanowi estetyka tych budynków. Szare, monolityczne i siermiężne elewacje tych budynków przeszły już do lamusa. Bloki poddawane są termomodernizacji dzięki czemu współczynnik przenikania ciepła ulega poprawie. Narzekać można jednak na sposób modernizacji tych budynku, a w szczególności ich estetykę. Zapanowało prawdziwe szaleństwo na pokrywanie tych budynków pastelowymi, pstrokatymi barwami. Szkoda, bowiem inspiracji można szukać za naszą zachodnią granicy. Niemcy w byłym NRD z sukcesem remontują i rewitalizują budynki z wielkiej płyty w sposób nowoczesny i estetyczny. Warto brać z nich przykład.

Słaba funkcjonalność mieszkać z wielkiej płyty

Prawdziwą bolączką mieszkańców bloków z wielkiej płyty jest funkcjonalność lokali. Choć projektanci dokładali wszelkich starań by w ramach ograniczonych środków jakimi dysponowali stworzyć komfortowe miejsce do życia, to rzeczywistość zawiodła. Wszyscy doskonale wiemy jak dawniej budowano. Wysokiej jakości technologie zastępowane tanimi zamiennikami. Na samych budowach dochodziło również do licznych kradzieży. Wszystko to przekłada się na niski komfort życia.

Współcześni mieszkańcy najczęściej narzekają na niefunkcjonalny rozkład pomieszczeń oraz słabą akustykę. Istnieje jednak możliwość aranżacji mieszkań na nowo. Profesjonalni projektanci wnętrz Warszawa dysponują odpowiednimi przykładami udanych metamorfoz mieszkań z wielkiej płyty. Wystarczy wyburzyć ścianę, przenieść kuchnię by odczarować niefunkcjonalność tych mieszkań. Biorąc pod uwagę wszystkie te mankamenty oraz czas przydatności “do spożycia” zbliżający się do końca warto postawić pytanie czy inwestowanie w nieruchomości z wielkiej płyty ma sens?

Mieszkania w wielkiej płycie – konieczność czy wybór?

Eksperci, którzy zajmowali się projektowaniem a następnie budową bloków ich żywotność przewidywali na około 70 lat. Ich termin przydatności do użytku zbliża się więc nieubłaganymi krokami. Pierwsze bloki w tej technologii zaczęto budować około 50 lat temu. Czy opłaca się więc inwestować w tego typu mieszkania?

Comments are closed.