Jak zwalczyć rdzę gruszy?

by:

PORADY

Uprawa gruszy we własnym sadzie to duża atrakcja. Grusze nie są wymagającymi drzewkami, a jednak potrafią przysporzyć okresowo problemów. Głównym winowajcą jest tutaj choroba grzybowa – rdza gruszy. Może przynieść sporo szkód. Jak rozpoznać rdzę gruszy i jak ją zwalczać?

Rdza gruszy doprowadza do uszkodzenia liści drzewa. Zdarza się, że dotyka również samych owoców, jednak dzieje się tak w zdecydowanej mniejszości przypadków. Pojawieniu się choroby sprzyja obecność w ogrodzie jałowca sabińskiego, który jest drzewem przyciągającym choroby grzybowe, które następnie są przenoszone na gruszę. Rdza gruszy pojawia się najczęściej wtedy, gdy po mroźnej zimie nadchodzi deszczowej lato lub jeśli mam zimną wiosnę.

Jak zwalczyć rdzę gruszy?

W tym przypadku zdecydowanie powinno postawić się na zapobieganie, czyli na odpowiedni wybór miejsca na nasadzenie gruszy, a także skupienie się na tym, aby kupić taką sadzonkę gruszy, która będzie odporna na rdzę (jest to Lukasówka, Paryżanka, czy Bera Hardy). Jeśli jednak rdza gruszy pojawiła się na naszych drzewkach i zależy nam na tym, aby je odratować, koniecznie jest zaciągnięcie do akcji specjalistycznych środków chemicznych.

Preparaty zwalczające rdzę gruszy

Jednym ze skutecznych preparatów na rdzę gruszy jest Syllit. Znajdziemy go w sklepie Protect Garden w przystępnej cenie. Jest to silny preparat grzybobójczy, wykazujący dużą skuteczność w walce nie tylko z rdzą gruszy, ale także z parchem jabłoni, czy też z parchem gruszy. Zdecydowanie też możemy wykorzystywać go do niwelowania problemów z kędzierzawością liści brzoskwini oraz plamistością liści drzew pestkowych.

Opryski na rdzę gruszy

Kolejnym sposobem na rdzę gruszy są opryski. Zarówno te ekologiczne, jak i chemiczne. Ekologiczne, nieinwazyjne dla środowiska opryski zrobimy z sody oczyszczonej, z cebuli lub z czosnku. Popularnie stosuje się także opryski ze skrzypu polnego. Jeśli jednak środki naturalne nie przemawiają do nas, możemy sięgnąć po skuteczne opryski ze sklepów ogrodniczych i są to: Syllit/Carpene 65 WP, Nordox 75 WG, Cuproxal 345 SC, czy Captan 50 WP.

Pamiętajmy, że opryski powinny być przeprowadzone w czasie pomiędzy pękaniem pierwszych pąków do czasu końca kwitnienia. Opryski należy przeprowadzać raz na jeden lub dwa tygodnie. Opryski powinniśmy wykonywać również na pobliskich jałowcach.

Na koniec pamiętajmy: jeśli to możliwe, poleca się usunięcie jałowców z okolic naszych grusz. Decydując się na posadzenie gruszy w miejskim ogródku działkowym należy spodziewać się, że jałowiec znajduje się w pobliżu.

 

Więcej na ten temat tutaj: https://www.protect-garden.pl/rdza-7903

Comments are closed.