Jak pielęgnować soczewki kontaktowe

by:

ZDROWIE

Dostępne współcześnie soczewki kontaktowe Acuvue korygujące wady wzroku mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Decydując się na soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku warto dokładnie wiedzieć, w jaki sposób je pielęgnować i przechowywać. Dzięki temu możemy być pewni, że nie znajdą się na nich zanieczyszczenia czy osady, doprowadzające do podrażnienia oczu. Pielęgnacja soczewek wielokrotnego użytku jest bardzo prosta i zajmuje raptem kilka minut, a dzięki niej możemy cieszyć się w pełni komfortem życia bez okularów.

 

Jak właściwie pielęgnować soczewki kontaktowe?

Codzienną pielęgnację soczewek kontaktowych zacznij od dokładnego umycia rąk. Najlepsze do tego celu będzie delikatne mydło lub żel nieperfumowany, które nie pozostawia na skórze osadu. Po wyjęciu soczewki z oka, należy umieścić ją w zagłębieniu dłoni i wlać trochę płynu dezynfekującego. Pocierając delikatnie soczewkę, usuwamy z niej wszystkie zanieczyszczenia, które mogły się pojawić w ciągu dnia. Następnie spłukujemy ją kilkoma kroplami płynu i umieszczamy w pojemniku, nalewając do niego również tyle płynu, aby przykrył on całkowicie soczewkę. W ten sam sposób czyścimy i dezynfekujemy drugą z używanych soczewek.

 

Ważne jest, aby do czyszczenia czy przechowywania soczewek nie używać nigdy wody z kranu ani przegotowanej. Mogą się w niej bowiem znajdować zanieczyszczenia i osady, które osiadając na soczewkach spowodują poważne podrażnienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Pamiętajmy także, że płyny dezynfekujące mają ograniczoną datę ważności. Sprawdźmy więc przed ich użyciem czy można ich bezpiecznie używać – dowiedz się więcej: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/pielegnacja-soczewek

 

Czyszczenie pojemnika na soczewki

Równie istotne, jak dbanie o czystość soczewek, jest zachowanie higieny w pojemniku do ich przechowywania. Po każdym założeniu soczewek z pojemnika należy wylać płyn, w którym się znajdowało, a następnie przepłukać go świeżą porcją płynu. Otwarty pojemnik pozostawiamy w pozycji odwróconej, na papierowym ręczniku, najlepiej w zamkniętej szafce, aby przypadkowo nie zaczęły się nim bawić dzieci lub zwierzęta. Pojemnik na soczewki kontaktowe musi być również regularnie wymieniany na nowy, najlepiej raz na miesiąc. Dzięki temu mamy pewność, że nie pozostały w nim żadne zanieczyszczenia czy osady, które mogą negatywnie wpłynąć na komfort noszenia soczewek.

 

Pamiętaj też, aby nie przekraczać terminu przydatności soczewek kontaktowych do użytku. Nawet dokładnie czyszczone i przechowywane zgodnie z zasadami, po upłynięciu terminu ważności mogą powodować pieczenie, łzawienie i podrażnienie oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *