Analiza składu ciała jest jednym z rutynowych badań wykonywanych w poradniach dietetycznych, a coraz częściej również w klubach fitness. Dzięki niemu możemy m.in. poznać procentową ilość naszej tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartość wody w organizmie. To z kolei daje możliwość kontrolowania swoich postępów w odchudzaniu i ewentualnych modyfikacji założonego planu dietetycznego. Jest to niezwykle proste i szybkie badanie, które przynosi wiele korzyści.
Na czym polega analiza składu ciała?
Tradycyjne wagi łazienkowe pokazują wyłącznie naszą masę ciała – niestety, dla osób dbających o zdrowy styl życia jest to zdecydowanie zbyt mało. Z pomocą w tym wypadku przychodzi analiza składu ciała (BIA). Badanie to polega na sprawdzeniu oporu elektrycznego poszczególnych tkanek, przez które przepuszczany jest prąd o natężeniu poniżej 1 miliampera. Ze względu na różnice w poszczególnych oporach wskazywane są poszczególne parametry, takie jak masa tkanki tłuszczowej, mięśniowej, zawartość wody czy też wiek metaboliczny.
Podczas badania pacjent bosymi stopami staje na specjalnej wadze, która zbiera dane z wykorzystaniem 8 czujników z dłoni i ze stóp. Należy pamiętać o tym, jak przygotować się do analizy składu ciała. Urządzenie ściśle współpracuje z dedykowanym programem komputerowym, który dokonuje obliczeń. Warto podkreślić, że BIA jest całkowicie bezpieczne, ponieważ tak niskie natężenie prądu jest przez pacjenta niewyczuwalne i nie podrażnia mięśnia sercowego oraz nerwów. Nie wszyscy mogą jednak korzystać z tego badania – osoby ze stymulatorami serca oraz defibrylatorami, a także kobiety w ciąży i chorzy na padaczkę pod żadnym pozorem nie mogą wykonywać analizy składu ciała.
W jaki sposób należy się przygotować do analizy składu ciała?
Właściwe przygotowanie się do badania daje możliwość uzyskania prawidłowych wyników. BIA jest niezwykle dokładne i czułe na wszelkie czynniki, które zaburzają obraz organizmu. Z tego względu należy się zastosować do kilku zaleceń – jak przygotować się do analizy składu ciała?
- na 12 godzin przed badaniem nie należy uprawiać sportu,
- na 48 godzin przed badaniem nie należy spożywać alkoholu,
- na 12 godzin przed badaniem należy unikać napojów z kofeiną,
- na 12 godzin przed badaniem nie należy smarować stóp kremem,
- na 4 godziny przed badaniem nie należy przyjmować żadnych pokarmów oraz napojów, bądź też można przyjść na badanie rano na czczo,
- bezpośrednio przed badaniem należy skorzystać z toalety,
- na badanie należy założyć buty oraz skarpetki, które szybko i łatwo można zdjąć,
- podczas badania należy zdjąć biżuterię,
Ponad to warto zwrócić uwagę, aby kolejne pomiary odbywały się w podobnych godzinach, co ten pierwszy. Ma to związek ze zmieniającymi się w ciągu dnia składem i masą ciała.
Urządzenie wykorzystywane w trakcie badania
Analizator składu ciała jest urządzeniem służącym do diagnozy oraz profilaktyki zdrowotnej. Umożliwia on dopasowanie właściwych programów treningowych oraz dietetycznych do potrzeb konkretnych osób. Jednymi z najbardziej innowacyjnych na rynku tego typu urządzeń są sprzęty firmy InBody. W ich ofercie można znaleźć kilka modeli analizatorów, które można wykorzystywać w rozmaitych miejscach, w zależności od ilości posiadanych funkcji. Najbardziej zaawansowane są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i mogą być z powodzeniem stosowane w szpitalach, gdzie są pomocne również na oddziałach nefrologii.
Analizator składu ciała jest nie tylko sprzętem dla osób dbających o zdrowy styl życia. Może on również być ratunkiem dla chorych i wsparciem dla lekarzy, którzy dzięki niemu będą mogli zbadać wiele czynników mających bezpośredni wpływ na zdrowie swoich pacjentów.
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023
- Wybieramy lampy do czytania w sypialni - 7 września 2023
- Magiczny relaks nad morzem – domki wypoczynkowe w Rowach zapraszają na niezapomniane wakacje - 10 sierpnia 2023