PORTALE PARTNERÓW

Haft krzyżykowy – co jest potrzebne aby zacząć?

by:

CZAS WOLNY

Jeśli zastanawiasz się, co przygotować, by rozpocząć haftowanie, zestawy do haftu krzyżykowego to popularny wybór na każdym etapie zaawansowania.

Zestawy zawierają wszystko, czego potrzeba do stworzenia obrazu malowanego nicią. W każdym znajdziesz kanwę z kolorowym nadrukiem, komplet mulin lub nici, igły i wzór na papierze jako przydatny odnośnik. Do wielu dołączona jest również instrukcja jak haftować krok po kroku. Z własnego ekwipunku przydadzą Ci się tylko nożyczki – raczej znajdą się w każdym domu.

Haft krzyżykowy – co jest potrzebne?

Jeśli zdecydujesz się samemu kompletować narzędzia i materiały, przygotuj:
– kanwę (białą lub z nadrukiem), len lub bawełnę o grubym splocie;
– igły do haftu – dobrym wyborem będą takie w rozmiarze 22;
– wzór;
– mulinę lub kordonek w kolorach ze wzoru;
– nożyczki;
– opcjonalnie: tamborek i nawlekacz.
To z pewnością wystarczy, aby zacząć haftować.

Zestaw do haftu – dla początkujących

Zestaw do haftu krzyżykowego to duże ułatwienie dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z haftem. Zamiast tracić czas na kupowanie osobno niezbędnych przyborów i porównywanie produktów, po rozpakowaniu paczki możesz od razu stawiać pierwsze kroki na drodze ekspresji artystycznej. Nie ma obaw, że w najgorszym momencie zabraknie Ci choćby najmniejszego drobiazgu, co uniemożliwiłoby Ci dokończenie dzieła. Wszystko, co powinieneś mieć przygotowane, czeka na Ciebie w zestawie.

Zwróć jednak uwagę, że nie każdy zestaw jest dobry na początek. Wybierając pierwszy wzór, zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także na rozmiar i stopień skomplikowania.

Nie martw się – dla nowicjuszy też jest mnóstwo niewielkich, ale pięknych i inspirujących motywów graficznych. Zbyt skomplikowany wzór może być zbyt męczący jak na debiut. Szybko się zniechęcisz, a przecież nie o to chodzi. Po kilku mniejszych obrazkach krok po kroku nabierzesz wprawy i z przyjemnością podejmiesz większe, trudniejsze wyzwania.

Czy zestawy to dobry wybór dla doświadczonych hafciarzy i hafciarek?

Jasne, że tak. Weterani wiedzą, jak wymagająca to sztuka. Z pewnością docenią wysokiej jakości mulinę posortowaną kolorami i precyzyjny nadruk na kanwie. Dzięki temu, że zestaw jest w pełni kompletnym obrazem (tylko że w częściach), wszystko, czego potrzeba, będą mieć wygodnie pod ręką.

To także świetny wybór na wyjazd. Kupując gotowy zestaw, można zabrać go na urlop, w odwiedziny u krewnych czy do sanatorium bez obawy, że braknie nam jakiegoś koloru nici. Wtedy to nie tylko odprężający sposób na relaks w wolnym czasie, ale po ukończeniu pracy także wspaniała pamiątka z podróży.

Dlaczego warto wybrać zestaw, zamiast skompletować go samemu?

Kupując gotowy zestaw do wyszywania krzyżykiem, nie musisz się przejmować, czy w Twojej pasmanterii będą dostępne wszystkie potrzebne kolory motków, ani czy wystarczy Ci nici na wykonanie wzoru w całości. Barwy muliny z zestawu są idealnie dobrane i pięknie ze sobą współgrają, a do tego pochodzą od znanych, zaufanych producentów.

Jakość nici jest bardzo ważna. Te produkowane w sprawdzonych zakładach są przyjemne w dotyku i odznaczają się dużą wytrzymałością. Nie zafarbują przy tym sąsiadujących jasnych kolorów ani nie pobrudzą ściany w Twoim pokoju – a tego koniecznie chcemy uniknąć!

Zamiast przytłaczającej białej kanwy w zestawie dostaniesz tkaninę przyciętą do odpowiedniego rozmiaru, precyzyjnie zadrukowaną w kolorze. Haftując wedle wzoru na tkaninie, nie musisz żmudnie liczyć kratek – niemalże nie ma szans na pomyłkę.
Odejmując tego mozołu, zostawiasz sobie więcej frajdy z samego wyszywania, a praca jest nie tylko przyjemniejsza, ale też mniej czasochłonna.

Gdy masz dużo czasu, cierpliwości, a do tego dostęp do wszystkich niezbędnych materiałów – Twój hafciarski projekt jest skazany na sukces.

Comments are closed.