PORTALE PARTNERÓW

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

by:

DOM

Dobre oświetlenie w kuchni to podstawa. Wpływa ono nie tylko na wygląd tego pomieszczenia, ale również na komfort pracy w niej, czyli m.in. to jak łatwo będzie się przygotowywać posiłki. Z tego powodu warto poświęcić czas na wybór dobrych lamp do kuchni, które zapewnią wystarczająco duży komfort pracy.

Znajdź odpowiedni balans

Szukając najlepszego oświetlenia do kuchni, należy zadbać o odpowiedni balans pomiędzy kwestiami praktycznymi i estetycznymi. Dobre lampy do kuchni powinny zarówno dobrze wyglądać, jak i być praktyczne. Warto o tym pamiętać. Stawianie na zbyt ekstrawaganckie i wymyślne lampy, które jednak nie dają dużo światła w kuchni, nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętaj jednocześnie, że masz możliwość inwestycji w wiele, różnych lamp do kuchni. Jeżeli zależy Ci na wyglądzie, to możesz zadbać o np. bogato zdobiony żyrandol, który będzie głównym oświetleniem. Natomiast nad blatem można umieścić dodatkowe oświetlenie, które będzie pełniło głównie funkcje praktyczne. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że lampy nad blatem w kuchni i tak się przydadzą, ponieważ zwykle oświetlenie główne jest zamocowane w ten sposób, że stojąc nad blatem, zasłaniamy sobie światło. Przez to robienie czegoś wymaga dodatkowego gimnastykowania się, żeby stanowisko pracy było dobrze oświetlone. Można tego w prosty sposób uniknąć właśnie dzięki zamontowaniu dodatkowego oświetlenia.

Styl i wielkość kuchni

W wyborze odpowiedniego oświetlenia do kuchni kluczową rolę powinny odgrywać dwa elementy:

  • Styl, w jakim urządzasz wnętrze — lampy w kuchni stanowią integralny element wystroju, dlatego powinny pozostawać w harmonii z resztą elementów.
  • Wielkość kuchni — duże lampy kuchenne będą kiepsko wyglądać w małych pomieszczeniach, bo będą je przytłaczać i odwrotnie — małe lampy kuchenne w dużych pomieszczeniach nie będą się dobrze prezentować.

Pamiętaj, że odpowiednio dobierając oświetlenie, możesz nadać kuchni odpowiedni charakter i wpłynąć na jej wygląd. Przykładowo oświetlenie, w którym światło będzie odbijać się od sufitu, pomoże to pomieszczenie optycznie podwyższyć.

Plafony czy lampy kuchenne?

Lampy do kuchni dla wielu osób są oczywistym wyborem. Większość z nas wychowała się w domach, gdzie w kuchni był ten rodzaj oświetlenia. Jednak warto zauważyć, że plafony przechodziły już okres wzmożonego zainteresowania w ubiegłym wieku. Doceniano je głównie ze względów praktycznych. Dzisiaj plafony mogą pełnić również funkcje ozdobne, dzięki czemu odpowiednio zaaranżowane będą wyglądać pięknie. Jednocześnie to, co się nie zmieniło, to fakt, że są znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem. Z pewnością sprawdzą się one jako oświetlenie punktowe blatów, gdzie nie ma najzwyczajniej w świecie miejsca na instalację klasycznych lamp. Jednak lampy do kuchni dają znacznie większe możliwości, jeżeli chodzi o aranżację wnętrza. Możesz postawić na proste i klasyczne modele, które wyglądają dobrze i nie kosztują dużych pieniędzy. Możesz je znaleźć chociażby tutaj https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Jednocześnie istnieje też duży segment lamp dekoracyjnych do kuchni. Jeżeli lubisz zabawę formą, nietypowy wygląd, to modele dekoracyjne sprawdzą się idealnie. Dzisiaj popularne są różnego rodzaju formy geometryczne. Ciekawą opcją jest powieszenie kilku lamp dekoracyjnych razem, ale na różnej wysokości. Jeżeli natomiast szukasz czegoś pośrodku pomiędzy kwestiami praktycznymi a dekoracyjnymi, to spodobają Ci się z pewnością lampy industrialne do kuchni. Można powiedzieć, że reprezentują one ponadczasowy i uniwersalny styl, który przez długi czas pozostanie jeszcze w modzie.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni nie jest zadaniem prostym. Trzeba mieć na uwadze wiele aspektów, nie tylko kwestie estetyczne, ale również praktyczne, dzięki którym korzystanie z kuchni będzie przyjemne. Jednocześnie pamiętaj, że oba te elementy nie wykluczają się wzajemnie i można je pogodzić. Wystarczy poświęcić więcej czasu na wybór lamp do kuchni. Podczas poszukiwania odpowiedniego oświetlenia warto przyjrzeć się nie tylko klasycznym lampom kuchennym, ale również plafonom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *