PORTALE PARTNERÓW

Wyposażenie cateringu – czego nie powinno zabraknąć

by:

BIZNES

W dzisiejszych czasach nieprzerwaną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju usługi cateringowe, dotyczy to nie tylko dużych imprez takich jak wesela czy konferencje biznesowe, ale również spotkań w kameralnym gronie. Jeżeli chciałbyś zacząć prowadzić firmę cateringową, lub dodać catering do swojego aktualnego przedsiębiorstwa jako rozszerzenie usług, musisz dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy. W tym poradniku zawarliśmy informację o tym, jakie wyposażenie powinniśmy zakupić na samym początku i na co zwrócić uwagę podczas wyboru poszczególnych elementów ekwipunku.

Czym jest catering?

W dużym skrócie, catering to rodzaj usługi gastronomicznej polegającej na przygotowaniu gotowych dań, które następnie mają być dostarczone w miejsce wskazane przez klienta. Nierzadko poszerza się to o obsługę całej imprezy jeżeli chodzi o jedzenie, dostarczenie naczyń i podawaniu potraw według z góry ustalonego harmonogramu. Niektóre firmy zajmują się nawet organizacją transportu oraz noclegu dla gości danego eventu, nie jest to jednak aż tak popularne w Polsce – a być powinno!

Wyposażenie cateringowe – niezbędny ekwipunek

Należy wziąć pod uwagę to, że firmy cateringowe często obsługują imprezy w różnych lokalach, m.in w pustych salach bankietowych. Przez to właśnie niezbędne okażą się stoły i krzesła cateringowe, które muszą posiadać pewne cechy typowe dla tej branży.

Jeżeli chodzi o stół cateringowy, warto pamiętać o wszystkich rolach, które pełni i zakupić model praktyczny i wyglądający schludnie. Stoły te służą głównie do postawienia na nich tac, talerzy czy napojów, jednakże w niektórych lokalach personel będzie przygotowywał na nich posiłki – takie stoły najlepiej z góry oddzielić, ponieważ brudzą się szybciej niż te stojące na sali dla gości. Stoły powinny być w miarę możliwości jak najlżejsze, aby nie utrudniać transportu. Krzesła cateringowe, podobnie jak stoły, wyróżniają się przede wszystkim tym, że są lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Należy je złożyć na czas transportu, dzięki czemu można przewieźć spore ich ilości nawet w samochodzie osobowym, a następnie rozłożyć je już na miejscu. Jest to konieczne, ponieważ firmy cateringowe codziennie przewożą ten sprzęt w inne miejsca, a przenoszenie dużych, nieporęcznych krzeseł stanowiłoby niepotrzebny kłopot logistyczny. Nieco większy, lecz równie ważny wydatek będą stanowiły urządzenia takie jak chłodnie, w których będą przechowywane niektóre dania. Do samego transportu potraw, o ile nie są one przyrządzane na miejscu, potrzebne będą pojemniki pokroju termosów, czy nawet całe skrzynie termoizolacyjne.

Prowadzenie firmy cateringowej nie jest proste, lecz nie jest znowu aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Liczy się przede wszystkim sprzęt, oraz miła obsługa, a sukces będzie gwarantowany!

Szeroką ofertę krzeseł oraz stołów cateringowych znajdziesz w sklepie https://gastroplaneta.pl/

Comments are closed.