Jak radzić sobie z biegunką u kota

by:

PORADY

Biegunka u kota może pojawić się na skutek przejedzenia, zmiany karmy czy też niestrawności, ale może być również objawem poważniejszej choroby. W zależności od tego jak długo trwa, z jakimi innymi objawami mamy do czynienia, możemy starać się pomóc zwierzęciu domowymi sposobami, ale też najczęściej udać się do weterynarza w celu dokładnej konsultacji i wykonania dalszych badań. Kiedy można mówić faktycznie o biegunce u kota i jak sobie z nią radzić?

 

Jakie są objawy biegunki u kota?

Kał u kota zdrowego jest najczęściej dość twardy i uformowany w podłużne kształty. Kot chory na biegunkę wydala natomiast kał w postaci wodnistej, płynnej i nieuformowanej. Wypróżnienia następują do tego dość często, a zaskoczone zwierzę może je nawet pozostawiać poza kuwetą, co zdrowym kotom przyzwyczajonym do korzystania z niej na ogół się nie zdarza. Biegunka u kota może łączyć się ponadto z innymi objawami, jak wymioty, drażliwość okolic brzucha oraz ogólne osłabienie zwierzęcia. O ostrej postaci biegunki mówimy, jeśli trwa ona ok. 14 dni, o przewlekłej – jeśli objawy występują ponad 4 tygodnie.

 

Jak pomóc kotu z biegunką domowymi sposobami?

Jeśli zauważymy u kota biegunkę, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego dietę. Bardzo często rozwolnienie pojawia się w efekcie podawania kotom produktów mlecznych, które, wbrew powszechnym przekonaniom i stereotypom, wcale nie są dla nich odpowiednie. Biegunka może wystąpić również po nagłej zmianie karmy. W takim przypadku, jeśli nie widać u zwierzęcia innych objawów i nie jest ono nadmiernie osłabione, spróbujmy odstawić wszelkiego typu produkty mleczne z diety kota, ewentualnie zrezygnować także z nowej karmy. Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia, zachęcając je łagodnie do picia z miseczki albo podsuwając mu ugotowane i rozdrobnione z wodą mięso drobiowe. Jeśli kot nie ma uczulenia na drób, delikatne mięso kurczaka czy indyka będzie dla niego najlepszym pożywieniem wzmacniającym i pozwalającym wrócić do zdrowia. Więcej informacji znajdziecie na:  https://weterynaryjny.pl/rozwolnienie-biegunka-u-kota-n-3.html

 

Kiedy udać się do weterynarza z kotem z biegunką?

W przypadku przewlekłej lub ostrej biegunki powodującej osłabienie zwierzęcia z godziny na godzinę, koniecznie należy udać się do weterynarza. Może on zalecić preparaty ograniczające ilość stolca lub karmy lecznicze, które oferuje sklep Weterynaryjny.pl. W przypadku zwierząt bardzo osłabionych i odwodnionych niejednokrotnie konieczne będzie wykonanie kroplówki lub podanie dożylnie wlewów wzmacniających organizm. Przede wszystkim jednak u weterynarza będzie można wykonać dokładną diagnostykę i badania krwi, które pozwolą stwierdzić, czy biegunka nie jest objawem poważniejszego schorzenia.

Comments are closed.